• 01Главная
 • 02Об агентстве
 • 03Туры
 • 04Новости
 • 05Контакты
 • Главная страница - Каталог статей
  Главная » Статьи » Sankt-Peterburg - Petrohrad

  Sankt-Peterburg

    Sankt-Peterburg (dnes 5 mil. obyv.) založený r. 1703 carem Petrem I (1914 – 24) bylo přejmenováno na Petrohrad, do r. 1991 se jmenovalo Leningrad).  Jako hlavní město Ruska – bývá nazýván „Benátkami severu“. Leží na 42 ostrovech v deltě řeky Něvy a jejího ústí do Finského zálivu Baltského moře. Jen  v centru města je 315 mostů (více než v italských Benátkách). Územím města protéká 86 řek, mořských a říčních ramen a kanálů. Město proslavili  jeho mosty (z 400 se jich 21 otevírá).

     V centru města na pravém břehu Něvy se nachází Palácové nábřeží (Dvorcovaja nábřeží) s barokním Zimním palácem. Dnes je tu umístěna část sbírek Ermitáže. Východní strana paláce je na Palácovém náměstí (Dvorcovaja ploščad´) se 47 metrovým Alexandrovým sloupem (nejvyšší monolit na světě), věnovaným caru Alexandrovi I (s nímž se srovnává básník A.S. Puškin v básni Exigu monumentum). Na této straně je i budova Admirality. Za ní leží náměstí děkabristů s pomníkem Petra I (Sochu Měděný jezdec, vytvořenou italským sochařem Falkone, věnovala carovi jeho vnučka Kateřina II). Za sochou je katedrála sv. Izáka (Isakievskij sobor, 1818=58, výška 101,5 m) z jejíhož ochozu se otevírá krásný panoramatický výhled na střed Petrohradu a uvnitř níže jsou mozaiky, nástěnné malby a ikonostas, díla velkých ruských mistrů. Jižně za katedrálou je Isaakievské náměstí se sochou cara Mikuláše I (1859), jehož kůň má jen dva opěrné body.

    Východním směrem z náměstí Děkabristů vychází hlavní městská magistrála: 4,5 km dlouhý a 20 - 60 m široký Něvský prospekt s bohatě se větvícími ulicemi s mnoha architektonickými památkami. Oblast ulic Bolšaja morskaja a Malaja morskaja bývala předrevolučním finančním centrem. U mostu přes říčku Mojku stojí růžový barokní Stroganovský palác (1752 - 54) s bílými opěrnými sloupy. V blízkém Kazaňském chrámu (1801-11) s obrovskou kolonádou s 96 sloupy jsou uloženy pozůstatky vojevůdce napoleonských dob Michaila Kutuzova, jehož socha vévodí chrámu.

  Naproti katedrále se nahází budova, která reprezentuje architekturu počátku 20. Stol. – bývalé sídlo největšího knihkupectví – Dům knihy. V současné době knihkupectví sídlí na adrese Něvský prospekt č. 62. Za katedrálou  se nachází Bankovní most přes Griboedovův kanál. V dalším bloku domů je renovovaný noblesní Grand Hotel Evropa, krytá tržnice Bolšoj Gostinyj dvor (1761 - 85), obchodní dům Pasáž a Arménský kostel (1771-80).

  Naproti jihovýchodní straně tržnice je Dvorec Voroncova (1794-57), dnes vojenská škola. V oblasti náměstí Ostrovského  s budovami architekta Rossiho a památníkem Kateřiny II., je dále i Aleksandrijské divadlo a veřejná knihovna Saltykova - Šedrina, obsahující i Voltairovu knihovnu, zakoupenou carevnou Kateřinou II. a dramatické divadlo  A.S Puškina. Za náměstím v parku stojí Aničkov dvorec(1741-50). Aničkov most přes řeku Fontanku (1841) je zdobený čtyřmi sousošími (Klodtovy koně). Na náměstí Alexandra Něvského na konci Něvského prospektu stojí opevněný a příkopem obehnaný klášter Alexandro-něvskaja lavra (zač. 18 stol.)s mnoha památkami a nekropolí s hroby skladatelů (Čajkovského, Rubinštejna, Borodina, Musorgského, Rimského-Korsakova, Glinky aj., výtvarníků(kuindži),spisovatelů (Fovizin, Karamzin, Žukovskij, Dostojevský) a dalších umělců.

  Zimní palác a jeho další budovy z jeho severovýchodní strany tvoří Státní Ermitáž (1764) jednu z nejvýznamnějších světových galerií se 3 miliony památek. 

  Suvorovovo náměstí (v blízkosti Trojického mostu) s pomníkem vojevůdce sousedí s blízkým Marsovým polem, někdejším dějištěm vojenských přehlídek a cvičení. Marsovo pole sousedí se snad nejkrásnějším petrohradským parkem zvaným Letní sad, v nemž jsou fontány, pavilony, (Geometrický plán je blízký francouzskému Versailles). Jižně od Marsova pole se nachází Michailovský sad a Michailovský zámek. Na východní straně parku u Griboedovova kanálu , po němž se lze na jaře a v létě přijemně projíždět na lodích, se nachází chrám Vzkříšení Krista (Chrám Voskresenija Christova, 1887-1907), postavený na místě  atentátu na cara Alexandra II. Jeho mozaiku a celý interiér jsou renovovány především díky malířovi a sochařovi Iljovi Glazunovovi.  Směrem na západ na říčce Mojce lze navštívit Muzeum-byt A.S. Puškina. Na jižní straně Michailovskeho sadu v bývalém Michajlovském paláci sídlí Národní Ruské muzeum (1898).  Fondy moskevské Tret´jakovské galerie a tohoto muzea společně tvoří nejvýznamnější sbírku ruského výtvarného umění. Michajlovský palác byl navržen italským architektem Rossim (1820 - 1830)a spolu s budovou Státního etnografického muzea a Michajlovskou ulicí na Něvský prospekt, lemuje náměstí  Umění (Ploščad´ isskusstv) se sochou básníka Puškina. Je tu i Malé divadlo (druhá operní a baletní scéna města), Velký sál petrohradské filharmonie a v neposlední řadě i muzeum Izáka Brodského.

    Za náměstí  Povstání z Něvského prospektu vychází Suvorovskij prospekt. Končí u komplexu Smolného, ve kterém je u břehu Něvy Smolnyj institut (1809), kdysi škola pro šlechtické dívky(r. 1917 hlavní stan bolševiků a Petrohradského sovětu za říjnové revoluce). Ke komplexu náleží i barokní Smolní klášter (1744 - 1764, dokončený 1832 - 1835), kombinace barokních a ruských prvků, dnes koncertní sál. Západně  se rozprostírá Tauridský park s kanály, můstky, jezerem a Tauridským palácem (Tavričeskij dverec, 1786 -1789), v letech 1905 - 1907 sídlo Státní dumy, 1917 Prozatímní vlády a Petrohradského sovětu, dnes parlamentního shromáždění SNS. Směrem na západ, na Litějném prospektu je muzeum básníka N. Nekrasova, a na pravém břehu Něvy část města zvaná Vyborská strana. Nedaleko stojí Finské nádraží  se sochou V. Lenina. Severovýchodně míří  Poljustrovský prospekt k Piskarevskeému památnému hřbitovu (Piskarevskoe  memorialnoe kladbišče) s masovýmí hroby civilistů, kteří zemřeli během 900 dní trvající blokády Leningradu (1941-1943).

   

  Lepší jednou vidět, než sto krát číst. --->

  Zpět na hlavní stránku --->

   

  Категория: Sankt-Peterburg - Petrohrad | Добавил: karumi (13.08.2016)
  Просмотров: 425 | Рейтинг: 0.0/0
  Всего комментариев: 0
  Имя *:
  Email:
  Подписка:1
  Код *:
  Комментарии
  Наверх